Prasa o szkole

Akademia z okazji Narodowego ¦wiêta Niepodleg³o¶ci

Dnia 12 listopada odby³a sie uroczysta akademia z okazji Narodowego ¦wiêta Niepodleg³o¶ci, któr± przygotowali uczniowie klasy V a pod kierunkiem pana Micha³a Luberdy.

W sali gimnastycznej udekorowanej w barwy bia³o-czerwone uczniowie recytowali piêkne wiersze, którym towarzyszy³ przekaz multimedialny. Us³yszeli¶my tak¿e wzruszaj±ce pie¶ni ¶piewne przez zaproszony chór wojskowy.  W s³owach wierszy i piosenek wystêpuj±cy ukazali historiê naszego pañstwa od 1772 roku a¿ po XX wiek. Nuty smutku przeplata³y siê z radosnymi brzmieniami, gdy¿ ¦wiêto Niepodleg³o¶ci to czas rado¶ci, ¶wiêtowania powrotu Polski po 123 latach w prastare granice piastowskie. Wiele wzruszeñ wywo³a³a piosenka wykonana na zakoñczenie przedstawienia przez uczennicê Agatê Czerwiñsk± z XI Liceum Ogólnokszta³c±cego.

M³odzie¿ szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu ogl±da³a i wys³ucha³a tej szczególnej lekcji historii. Uroczysto¶æ wprowadza³a w atmosferê wydarzeñ poprzedzaj±cych datê 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuacjê polityczn±, jaka mia³a miejsce po utracie niepodleg³o¶ci do roku 1918.  Jednak najwiêkszy nacisk po³o¿ono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodzi³ z inicjatyw± walki za ojczyznê. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoli³y zrozumieæ rozterki i uczucia walcz±cych o niepodleg³o¶æ.