Prasa o szkole

Szko³a Podstawowa nr 86 nosi imiê Powstañców ¦l±skich.

Powstania ¶l±skie wybucha³y kolejno w latach 1919, 1920, 1921. By³y to zbrojne wyst±pienia ludno¶ci polskiej na Górnym ¦l±sku przeciw w³adzom niemieckim w celu przy³±czenia go do Polski.

Pierwsze powstanie śląskie wybuchło spontanicznie, bez przygotowań i po kilku dniach krwawych walk zostało stłumione. Po pacyfikacji powstania Niemcy przystąpili do akcji represyjnych.

Drugie powstanie ¶l±skie mia³o szerszy zasiêg. Bezpo¶rednim celem powstania by³o zademonstrowanie si³y narodu polskiego oraz obrona przed atakami niemieckiego terroru.

Trzecie powstanie śląskie o największym zasięgu było związane z niepomyślnym wynikiem plebiscytu i zamiarem przyznania Niemcom całego okręgu przemysłowego. Wojciech Korfanty wydał Manifest do Ludu Górnego Śląska i obwołał się dyktatorem powstania. Przez ponad miesiąc powstańcy prowadzili walkę o swój dom i swoją przyszłość. W ciężkich
i krwawych walkach poległo prawie 1,5 tys. powstańców.
W wyniku zaciętych walk, szczególnie w rejonie Góry Świętej Anny niemieckie natarcie zostało powstrzymane. Podpisano porozumienie o wyznaczeniu linii demarkacyjnej, zaprzestaniu walk i wycofaniu sił niemieckich i powstańczych z terenu plebiscytowego. Polska otrzymała ok. 30% obszaru plebiscytowego z Katowicami włącznie.  Przywódcy powstań śląskich to między innymi: Wojciech Korfanty, Maciej Miełżyński, Alfons Zgrzebniok.

Wielki to zaszczyt i trudny obowiązek przekazywania dzieciom pamięci o bohaterskim wysiłku ludności Śląska, która poprzez walkę zbrojną manifestowała swą chęć połączenia się z Polską.