Prasa o szkole

Szko豉 Podstawowa nr 86 nosi imi Powsta鎍闚 奸御kich.

Powstania 郵御kie wybucha造 kolejno w latach 1919, 1920, 1921. By造 to zbrojne wyst徙ienia ludno軼i polskiej na G鏎nym 奸御ku przeciw w豉dzom niemieckim w celu przy陰czenia go do Polski.

Pierwsze powstanie śląskie wybuchło spontanicznie, bez przygotowań i po kilku dniach krwawych walk zostało stłumione. Po pacyfikacji powstania Niemcy przystąpili do akcji represyjnych.

Drugie powstanie 郵御kie mia這 szerszy zasi璕. Bezpo鈔ednim celem powstania by這 zademonstrowanie si造 narodu polskiego oraz obrona przed atakami niemieckiego terroru.

Trzecie powstanie śląskie o największym zasięgu było związane z niepomyślnym wynikiem plebiscytu i zamiarem przyznania Niemcom całego okręgu przemysłowego. Wojciech Korfanty wydał Manifest do Ludu G鏎nego Śląska i obwołał się dyktatorem powstania. Przez ponad miesiąc powstańcy prowadzili walkę o sw鎩 dom i swoją przyszłość. W ciężkich
i krwawych walkach poległo prawie 1,5 tys. powstańc闚.
W wyniku zaciętych walk, szczeg鏊nie w rejonie G鏎y Świętej Anny niemieckie natarcie zostało powstrzymane. Podpisano porozumienie o wyznaczeniu linii demarkacyjnej, zaprzestaniu walk i wycofaniu sił niemieckich i powstańczych z terenu plebiscytowego. Polska otrzymała ok. 30% obszaru plebiscytowego z Katowicami włącznie.  Przyw鏚cy powstań śląskich to między innymi: Wojciech Korfanty, Maciej Miełżyński, Alfons Zgrzebniok.

Wielki to zaszczyt i trudny obowiązek przekazywania dzieciom pamięci o bohaterskim wysiłku ludności Śląska, kt鏎a poprzez walkę zbrojną manifestowała swą chęć połączenia się z Polską.