¦wiêto Konstytucji 3 Maja w naszej szkole

¦wiêto Narodowe Trzeciego Maja to polskie ¶wiêto obchodzone w rocznicê uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowie klasy Va przypomnieli o najwa¿niejszych wydarzeniach.

Aby u³atwiæ wszystkim zrozumienie historii, przyby³a pewna osoba, która przedstawi³a siê jako Konstytucja, Konstytucja Majowa. Dziêki niej uczniowie na scenie oraz na widowni dowiedzieli siê, ¿e uchwalono j± dok³adnie 3 maja 1791 roku podczas obrad Sejmu Wielkiego, ¿e by³a  drug± na ¶wiecie a pierwsz± w Europie konstytucj±. Przed Polsk± tak± ustawê wprowadzili w ¿ycie tylko Amerykanie i to zaledwie 4 lata przed Polakami, bo w 1787 roku. By³a bardzo wa¿na dla ówczesnej Polski: znosi³a liberum veto i woln± elekcjê, a wprowadza³a dziedziczno¶æ tronu. Umocni³a tak¿e w³adzê centraln±, a ukróci³a wp³ywy magnaterii. Podsumowuj±c – Konstytucja 3 maja mia³a staæ siê fundamentem pod budowê nowoczesnego i silnego pañstwa polskiego.

Uroczysto¶æ u¶wietni³y piosenki: Witaj majowa jutrzenko,  Tu wszêdzie jest moja ojczyzna.

Mamy nadziejê, ¿e takie powtórzenie zaowocuje nie tylko pi±tkami i szóstkami na sprawdzianie z historii, ale te¿ umocni patriotyzm w¶ród m³odego pokolenia.