Co wydarzy³o siê 3 maja?

3 maja to ¦wiêto Konstytucji ju¿ od 1791 r. To jest rzeczywi¶cie radosne i optymistyczne ¶wiêto. 223 lata temu Polacy zjednoczyli siê, wbrew przeciwno¶ciom historii i losu.

Uczniowie klasy VIb przypomnieli o tych wa¿nych dla Polski wydarzeniach 30 kwietnia na uroczysto¶ci, która przybra³a formê sejmiku uczniowskiego – najm³odsi uczniowie naszej szko³y zadawali pytania o trudne zw³aszcza dla nich pojêcia i wydarzenia: co dzia³o siê 3 maja 1791 roku, czym jest konstytucja, czy Polsce jest potrzebna, czy w XVIII wieku byli¶my pañstwem s³abym?

Nastêpnie dziêki wystêpuj±cym aktorom wyobrazili¶my sobie ciep³y wiosenny dzieñ. Wokó³ Zamku Królewskiego zebra³y siê t³umy ludzi, wszyscy chcieli wiedzieæ, co dzieje siê w sali sejmowej. Sejm obradowa³ ju¿ cztery lata. Pos³owie kochaj±cy ojczyznê d±¿yli do zmian, które uratowa³yby nasz kraj przed upadkiem i utrat± wolno¶ci. Do tego potrzebna by³a dobra i m±dra konstytucja. Dziêki wielu patriotom z tamtych czasów pod wodz± króla Stanis³awa Augusta Poniatowskiego uda³o siê j± uchwaliæ.

Na zakoñczenie pani dyrektor zachêci³a wszystkich do ¶wiêtowania 3 maja w Krakowie.