¦wiêtujemy uchwalenie "Konstytucji 3 maja"

Nadziei ucz±
Ci, co na stos
Umieli rzuciæ
Swój ¿ycia los!
Za ojców groby,
Za Trzeci Maj...
Jest takie miejsce,
Taki kraj.

Tu¿ przed majowymi ¶wiêtami sala gimnastyczna naszej szko³y zamieni³a siê w studio TVN, a zgromadzeni nauczyciele i uczniowie z FAKTÓW TVN mogli dowiedzieæ siê, co dzia³o siê w czasie obrad Sejmu Wielkiego, jakie nastroje towarzyszy³y po uchwaleniu „Konstytucji 3 maja”, jak na zmiany zapatrywali siê pos³owie ró¿nych obozów politycznych, w koñcu – jak odebrali konstytucjê nasi zaborcy, a jak inne pañstwa w Europie. Prowadz±cy Fakty ³±czy³ siê z reporterami z Warszawy, Moskwy, Wiednia, Pary¿a, sk±d na ¿ywo specjalni rozmówcy po rosyjsku, niemiecku czy francusku dzielili siê swoimi refleksjami.

To szczególne przedstawienie przygotowali uczniowie klasy VIa pod kierunkiem swojego wychowawcy pana Micha³a Luberdy. Go¶ciem specjalnym by³a uczennica XI LO, która za¶piewa³a piêkn± piosenkê Jana Pietrzaka  „Taki kraj”.

Przypominamy, ¿e 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni przyj±³ ustawê rz±dow±, która przesz³a do historii jako „Konstytucja 3 maja”. By³a drug± na ¶wiecie i pierwsz± w Europie ustaw± reguluj±c± organizacjê w³adz pañstwowych, prawa i obowi±zki obywateli. Jej celem ustawy mia³o byæ ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zosta³o uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austriê i Rosjê w 1772 r.