Hymn szkoły
Sekretariat szkoły

Szkoła Podstawowa nr 86 w Krakowie

3 maja 2018 – 3 maja 1791

Święto Konstytucji 3 maja przywołuje ważne w historii Polski wydarzenia, o których corocznie przypominamy, organizując szkolne uroczystości. W tym roku ta rola przypadła uczniom klasy VIIb.

Najpierw wysłuchaliśmy sondy ulicznej, która ukazała nie najgorszą wiedzę na temat konstytucji i trzeciomajowego święta. Potem uczennica klasy VII ujawniła temat otrzymanego zadania domowego, którego celem było napisanie kartki z pamiętnika upamiętniającej wydarzenia z 3 maja 1791 roku. Tu zegar został cofnięty i na scenie pojawiło się kilka osób z przeszłości, aby  przypomnieć o sytuacji Polski z XVII/XVIII wieku, która doprowadziły do jej upadku,  a następnie o próbach ratowania niepodległości za  panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, obradach Sejmu Wielkiego i w końcu o uchwaleniu pierwszej w Europie konstytucji. Gdy wskazówki zegara z powrotem przeniosły wszystkich do teraźniejszości, uczennica odczytała piękną kartkę z pamiętnika.

Mamy nadzieję, że gdyby uczniowie naszej szkoły wzięli udział w sondzie ulicznej, umieliby odpowiedzieć na pytania dotyczące „Konstytucji 3 maja”, jej twórców i okoliczności uchwalenia.