Hymn szkoły
Kronika szkoły

Szkoła Podstawowa nr 86 w Krakowie

Na LV uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa

Delegacja naszej szkoły ze sztandarem uczestniczyła w LV uroczystej sesji Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich przy Placu Wszystkich Świętych. Powodem uroczystości było nadanie Arce Pana - Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie Srebrnego Medalu „Cracoviae Merenrti”.

Jest to odznaczenie nadawane przez Radę Miasta Krakowa osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa. Medal został ustanowiony uchwałą Rady Miasta Krakowa w 1992 roku. Na awersie medalu widnieje herb Krakowa i napis "CRACOVIAE MERENTI", na rewersie natomiast wizerunek królowej Jadwigi według portretu Jana Matejki i napis "HEDVIGIS REGINA POLONIAE PRINCEPS LITHUANIAE et HERES RUSIAE".

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w krakowskiej Nowej Hucie, na terenie której stanęła Arka Pana - pierwszy kościół w tej dzielnicy, otrzymała Srebrny Medal "Cracoviae Merenti". Pierwszymi wyróżnionymi tym honorowym odznaczeniem byli papież Jan Paweł II (złoty medal) i Krzysztof Penderecki (srebrny).

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider mówił podczas uroczystej sesji w magistracie, że medal jest podziękowaniem dla krakowskiego Kościoła "za wspaniałą pracę, za wspieranie ludzi pracy w najtrudniejszych okresach polskiej i nowohuckiej historii".

Prezydent miasta Jacek Majchrowski w wygłoszonej laudacji przypomniał, że nowohucka parafia Matki Bożej Królowej Polski obchodzi w tym roku cztery ważne rocznice: 60-lecie działalności, 55-lecie poświęcenia krzyża na placu budowy kościoła, 35-lecie konsekracji kościoła i 20-lecie koronacji Matki Bożej Fatimskiej koroną papieską. "Powstanie kościoła było wydarzeniem historycznym, ponieważ Nowa Huta miała być miastem bez Boga" – podkreślił prezydent. "Kościół ten jest miejscem o historycznym znaczeniu i prężnie działającym ośrodkiem życia duchowego i kulturalnego".

Nagrodę odebrał proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski, ks. Edward Baniak, który, dziękując za wyróżnienie, powiedział, że medal ten jest ogromnym wyróżnieniem. "Dziś to piękna i mądra dzielnica i trzeba podziękować tym ludziom, ponieważ należy im się szacunek" – zaznaczył proboszcz.

Serdecznie gratulujemy Arce Pana tak zaszczytnego medalu i jesteśmy dumni, że nasza szkoła stoi w jej sąsiedztwie.