Dzieñ Bezpiecznego Internetu - "Internet bez hejtu"

Z okazji obchodzonego 7 lutego 2017 r. Dnia Bezpiecznego Internetu, w ponad 100 pañstwach na ca³ym ¶wiecie, przez ca³y miesi±c luty podejmowane bêd± inicjatywy promuj±ce bezpieczne i pozytywne wykorzystywanie nowych technologii przez dzieci.

W naszej szkole uczniowie klas 4-6 mieli okazje uczestniczyæ w zajêcia profilaktycznych w zakresie bezpieczeñstwa dzieci i m³odzie¿y w internecie.

Tym razem zosta³ szczegó³owo omówiony problem hejtowania w sieci. Hejtowanie, czyli obra¿anie, zniewa¿anie czy wyzywanie innych osób w sieci to coraz czêstsze zjawisko. Widoczne jest m.in. w serwisach spo³eczno¶ciowych, w komentarzach pod artyku³ami, w serwisach gromadz±cych memy i demotywatory oraz w komentarzach pod filmami i zdjêciami. M³odzi ludzie bywaj± zarówno ofiarami, jak i ¶wiadkami oraz twórcami takich tre¶ci. Agresja werbalna, szczególnie odnosz±ca siê do wygl±du czy zachowañ m³odych ludzi, potrafi byæ dla nich bardzo dotkliwym do¶wiadczeniem, powoduj±cym wysoki poziom negatywnych emocji jak wstyd, strach, poczucie braku akceptacji. Znacz±cy jest tak¿e wp³yw hejtu na jego ¶wiadków. M³odzi ludzi poniek±d oswajaj± siê z agresj±, zaczynaj± j± akceptowaæ i traktowaæ jako oczywisty element rzeczywisto¶ci, w której funkcjonuj±. Dodatkowo bêd±c ¶wiadkiem, nieraz nie¶wiadomie zwiêkszaj± poczucie krzywdy ofiary, klikaj±c „Lubiê to!” czy udostêpniaj±c obra¼liwe tre¶ci. Bardzo wa¿ne jest, aby ju¿ od najm³odszych lat podejmowaæ ten temat w dzia³aniach edukacyjnych z dzieæmi. „Internet bez hejtu” to scenariusz zajêæ, które zrealizowa³y w naszej szkole klasy 4 b,c 5 a,b i 6 a,b,c.