Szkoła Podstawowa nr 86 w Krakowie    "Uczymy dla przyszłości"

Dyrekcja szkoły
Nauczyciele
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Dokumenty szkolne
Patron szkoły
Historia szkoły
Hymn szkoły
Sekretariat szkoły
Kontakt
Lokalizacja
Przyjaciele szkoły
Kronika szkoły

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa nr 86 w Krakowie

 

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

11 listopada to ważna data w świadomości zbiorowej Polaków. W 1918 roku, wraz z zakończeniem działań zbrojnych na frontach I wojny światowej, po 123 latach nasz kraj odzyskał niepodległość. Każdy z nas powinien zachować pamięć o przodkach, którzy głęboko wierzyli w odrodzenie państwa, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli, gdyż - jak powiedział Jerzy Waldorff  - „Myśląc o przyszłości narodu, trzeba się oprzeć o jego groby…”

W naszej szkole 8 listopada odbyła się akademia okolicznościowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która przedstawiła, jak ważna jest wolność w życiu nie tylko narodów, ale także ludzi. Scenariusz uroczystości opracowały panie Nina Kamińska i Agnieszka Osieka. Dekoracja nadająca klimat temu wydarzeniu była dziełem pani Katarzyny Goryckiej.

Po południu o godzinie 17.00 na sali gimnastycznej odbyła się wieczornica poświęcona pieśniom patriotycznym.

Zgromadzeni goście: uczniowie, nauczyciele i rodzice mieli okazję ponownie przypomnieć sobie pieśni, które śpiewano w walce o niepodległą Polskę. Wysłuchano wspólnie zaśpiewanych przez klasy 0-3 utworów: „Wojenko, wojenko”, „Piechota”,  „Rozkwitają pąki białych róż”, „Hej, hej ułani”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”.

Indywidualnie wystąpili:  Mikołaj Mika z 2b,śpiewając „Hymn państwowy", Wojciech Zając z 0 – „Pierwsza kadrowa", Julia Filipowicz z 1b, śpiewając pieśń „Piechota", a Natalia Tryksza z 6b „Rozkwitały pąki biały róż".

W zadumę nad losami naszego kraju swoją narracją wprowadziły publiczność Pani Magda Wicher i Agata Ząbczyk. Występujący na scenie zmierzyli się z trudną twórczością patriotyczną i udowodnili, że „Słowa ojczyzna nie należy wymawiać zbyt często ani zbyt szybko, aby nie zatraciło sensu powierzonego przez przodków”. Zgromadzona publiczność miała także okazję zaśpiewać wspólnie z dziećmi wybrane pieśni patriotyczne.   

 

Nasza szkoła przyłączyła się również do ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie, nauczyciele i pracownicy zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.

9 listopada był dniem "Biało-czerwonym". Uczniowie ubrali się w barwy narodowe. Dla Niej! DLA NIEPODLEGŁEJ! 

 

 

__________________________________________________________________

Projekty, Partnerzy