Hymn szkoły
Przyjaciele szkoły
Kronika szkoły

Szkoła Podstawowa nr 86 w Krakowie

Prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu, czyli spotkanie z Edwardem Nowakiem o „Solidarności” w Nowej Hucie

W czwartek 28 lutego 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 86 im. Powstańców Śląskich odbyła się nietypowa lekcja historii. Na specjalne zaproszenie nauczyciela historii, pana Michała Luberdy przybył do szkoły na spotkanie z młodzieżą pan Edward Nowak.  Edward Nowak to znana postać związana z ruchem solidarnościowym w Nowej Hucie, organizator strajków, wieloletni działacz opozycyjny, więzień polityczny, a w późniejszym czasie aktywny polityk m.in. wiceminister oraz wiceprezydent Miasta Krakowa. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Solidarność w Nowej Hucie” i miało na celu przybliżyć uczniom dzieje i działalność tego ruchu na terenie Nowej Huty.

Oprócz ciekawie opowiedzianej historii Solidarności, pan Nowak zaprezentował uczniom kilkanaście archiwalnych zdjęć z lat osiemdziesiątych (ze strajku w Hucie im Lenina, ze stanu wojennego).  Wielkie zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziły osobiste pamiątki pana Edwarda Nowaka: ocenzurowane listy z więzienia, grypsy, znaczki i koperty, nielegalne książki i czasopisma wydawane w drugim obiegu, plakietki „Solidarności”. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć oryginalne obwieszczenie, wprowadzające stan wojenny oraz archiwalne wydania „Tygodnika Solidarność”.

Naszego gościa zaskoczyła aktywność młodzieży oraz ilość pytań, na które musiał odpowiedzieć. Niektóre z nich dotyczyły osobistych przeżyć, np.  kiedy wstąpił do NSZZ „Solidarności”, ile lat przebywał w więzieniu, jakie tam były warunki. Kolejne pytania poruszały już tematy ogólne: dlaczego „Solidarność” walczyła z władzą, jakie były warunki życia w Polsce, czym różnił się PRL od czasów dzisiejszych. Część z nich zaskoczyła naszego gościa, ale na wszystkie udzielił wyczerpującej odpowiedzi.

Na zakończenie spotkania, które trwało około półtorej godziny, pan Edward Nowak zaapelował do młodych ludzi z naszej szkoły, aby byli dumni z Nowej Huty i z „Solidarności”, bo właśnie tutaj rozpoczął się okres przemian, które doprowadziły po latach do demokratycznych zmian w Polsce, a potem w innych krajach.

Po tak udanym spotkaniu w przyszłości planujemy w szkole zorganizować kolejne spotkania z ludźmi związanymi z najnowszą historią Nowej Huty.