Wizyta go¶ci ze szkó³ partnerskich w ramach programu Erasmus+ „Take the e-train”

W dniach 4-8 czerwca 2018 w nasz± szko³ê odwiedzi³y delegacje piêciu pañstw, z którymi wspó³pracujemy w ramach programu Erasmus+ Take the e-train. By³o to ju¿ trzecie spotkanie przedstawicieli partnerskich szkó³, ale pierwsze z udzia³em uczniów. Równie¿ nasza szko³a po raz pierwszy go¶ci³a w swoich murach nie tylko nauczycieli, ale równie¿ uczniów z zagranicznych szkó³.

W poniedzia³ek rano uroczy¶cie przywitali¶my go¶ci na sali gimnastycznej. Po obejrzeniu krótkiego programu artystycznego nasi partnerzy przekazali nam najwa¿niejsze informacje o swoich krajach i szko³ach. Nastêpnie go¶cie w towarzystwie uczniów z klas siódmych zwiedzili nasz± szko³ê i wziêli udzia³ w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli. Aby uczniowie mogli lepiej siê poznaæ, przygotowano dla nich warsztaty integracyjne. Na zakoñczenie dnia, go¶cie razem z naszymi uczniami udali siê na wycieczkê po Nowej Hucie oraz wieczorne zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.

Podczas drugiego dnia wizyty partnerzy ponownie uczestniczyli w lekcjach przygotowanych przez naszych nauczycieli. Obejrzeli tak¿e prezentacje multimedialne przedstawiaj±ce historiê naszej szko³y oraz system edukacyjny w Polsce. Wziêli równie¿ udzia³ w Apelu Poleg³ych, a nastêpnie uczniowie uczestniczyli w zawodach sportowych zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Ostatnim punktem dnia by³a wizyta w Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie go¶cie wziêli udzia³ w niesamowitej lekcji fizyki zwi±zanej z poci±gami.

Trzeci dzieñ pobytu go¶ci w naszym mie¶cie to wycieczka do Regulic i Chabówki. Wspólnie z naszymi uczniami mieli mo¿liwo¶æ poje¼dziæ drezynami oraz zg³êbiæ historiê kolejnictwa w Polsce, odwiedzaj±c Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Na zakoñczenie wycieczki by³y wspólne zabawy oraz ognisko z pieczeniem kie³basek.

W czwartek w naszej szkole odbywa³o siê ¦wiêto Szko³y. Go¶cie obejrzeli przedstawienie, dziêki, któremu poznali legendy zwi±zane z najwiêkszymi miastami Polski. Wspólnie z ca³± spo³eczno¶ci± szkoln± odtañczyli poloneza i pos³uchali piosenek w wykonaniu laureatów konkursu SING WITH US. W dalszej czê¶ci obchodów ¦wiêta Szko³y wziêli udzia³ w ró¿nych zabawach oraz spróbowali domowych wypieków w kawiarence prowadzonej przez rodziców. Po po³udniu partnerzy poznali tak¿e nasze miasto i jego historiê. Mieli okazjê zwiedziæ Sukiennice, Barbakan, Wawel, a nawet zobaczyæ pochód Lajkonika. Wziêli równie¿ udzia³ w warsztatach w Galerii Sztuki Polskiej XIXw. Wieczorem odby³a siê uroczysta kolacja, na któr± potrawy przygotowali nauczyciele i sto³ówka szkolna.

Ostatniego dnia pobytu w naszej szkole uczniowie i nauczyciel wziêli udzia³ w zajêciach z cyklu „Gimnastyka Umys³u”. Zadania i ³amig³ówki przygotowane przez naszych nauczycieli dostarczy³y im wiele zabawy i rado¶ci. Dalsza czê¶æ dnia up³ynê³a na obserwacji praktyk stosowanych przez naszych nauczycieli oraz po¿egnaniach. Na koniec pobytu go¶cie dokonali ewaluacji wizyty, wype³niaj±c przygotowane wcze¶niej ankiety.

Podczas ca³ego pobytu koordynatorzy projektu z poszczególnych krajach brali czynny udzia³ w dyskusjach dotycz±cych przebiegu projektu, planów na nastêpny rok szkolny oraz prezentacjach dotychczasowych osi±gniêæ uczniów podczas realizacji projektu.

Mamy nadziejê, ¿e po wizycie w naszej szkole pozostan± im niezapomniane wspomnienia oraz ¿e uda³o nam siê zachêciæ ich do ponownego odwiedzenia naszego kraju. Cieszy równie¿ fakt, ¿e nasi uczniowie nawi±zali nowe przyja¼nie, które na pewna zmobilizuje ich do dalszej nauki jêzyka angielskiego.