Innowacja

Program Comenius 2012 -2014

Hiszpańska przygoda z Comeniusem

Hiszpańska przygoda delegacji naszej szkoły rozpoczęła się 11 XI 2013 r. Uczennice Julka Biernacik, Wiktoria  Miłaszewska, Karolina Bałabuch oraz Kamila Dudek pod opieką nauczycielek Moniki Pieczonki, Magdy Wicher, Renaty Dąbek-Podstawy i Katarzyny Goryckiej wyruszyły w zagraniczną podróż.  Jej celem była kolejna wizyta zagraniczna w ramach realizacji projektu Comenius „Wide Open Window”. Tym razem uczniowie i nauczyciele z Polski, Islandii, Węgier i Wielkiej Brytanii spotkali się hiszpańskim mieście Les Franqueses.

Wszyscy mieli okazję spotkać się w Ratuszu z burmistrzem miasta Franciszkiem Colome, który zaprezentował historię regionu i oprowadził gości po budynku, będącego w  przeszłości szkołą. Krótki reportaż z wizyty gości projektu Comenius przedstawiony został w lokalnej telewizji. (link do filmiku)

Podczas gdy nauczyciele poznawali kataloński system edukacji, uczennice integrowały się z rówieśnikami z innych krajów poprzez gry, zabawy i rozgrywki sportowe. Dostarczyły one wiele radości i niezapomnianych emocji. Nasze uczennice i nauczycielki zaprezentowały Hiszpanom namiastkę polskiej kultury i tradycji dzięki przygotowanej prezentacji o Polsce, pokazowi i uczeniu krakowiaka. Hiszpanie przyjmowali swoich gości niezwykle serdecznie. Przygotowali wyśmienitą kolację z regionalnymi przysmakami oraz zaprezentowali pokaz sztuczek z ogniami.

Jednak najbardziej  naszą szkolną delegację zachwyciła  Barcelona. W tym wspaniałym mieście uczestnicy wyjazdu zwiedzili: zabytkowe centrum, Muzeum Sztuki Katalońskiej, Stadion Olimpijski, port oraz katedrę Sagrada Familia. Podziwiano pomnik Krzysztofa Kolumba i spacerowali szczególną ulicą La Rambla. Stadion FC Barcelona Camp Nou to z pewnością miejsce, którego odwiedzenia pozazdrościć może nie tylko kibic piłkarski.

Gdy w niedzielę 11XI grupa wracała do Polski, wszyscy byli zmęczeni, ale też pełni wrażeń i wspomnień. Czas spędzony w Hiszpanii to czas niezapomniany.

Kolejny etap realizacji projektu Comenius dostarczył uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 86 wielu korzyści. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli, jak wygląda nauka w hiszpańskiej szkole, zyskali nowych przyjaciół i wiele się nauczyli. Wyjazd to także niewątpliwa zachętą dla wszystkich do doskonalenia swoich umiejętności językowych oraz do aktywnego włączania się w realizację kolejnych etapów programów Comenius.

Zachęcamy również do zapoznania się ze sprawozdaniami i pamiętnikami z wyjazdu przygotowanymi przez uczennice. (linki do prac uczennic)

Wiktoria - zobacz
Karolina - zobacz, zobacz