Szkoła Podstawowa nr 86 w Krakowie    "Uczymy dla przyszłości"

E-learning
Strony przedmiotowe
Zajęcia pozalekcyjne
Pomoc pedagogiczna

Pomoc materialna

Zajęcia kompensacyjno-korekcyjne

Projekty edukacyjne

Przedsięwzięcia dydaktyczne

Biblioteka

Gazetka szkolna

Świetlica

Wycieczki i zielone szkoły

Wyposażenie szkoły

Stołówka

Innowacja

 

Oferta szkoły


Wycieczki i zielone szkoły

Noc w szkole

W nocy z piątku 30 na 31 maja 2014 nasza szkoła stała się miejscem nietypowego zdarzenia. Otóż po raz pierwszy w historii tej szkoły uczniowie klasy VIc pod opieką swojej wychowawczyni przeżyli noc w szkole. Korytarz na drugim piętrze stał się miejscem wspólnej zabawy, rozmów i kolacji. Oczywiście nikt nie zmrużył oka, mimo że uczniowie mieli śpiwory i materace. Dwanaście godzin minęło jak z bicza strzelił i pozostały niezapomniane wspomnienia. Nad ranem lekko zmęczeni, ale w doskonałych nastrojach, uczniowie doprowadzili szkołę do stanu używalności i z lekkim żalem, że to już koniec, udali się do domów.

Jak widzicie i w szkole można dobrze się bawić, i to w jakich okolicznościach!

Wizyta w TVN

W dniu 26.05.2014 roku klasy 5b i 5c odwiedziły studio TVN, które znajduje się na ul. Stanisława Pułkownika Dąbka 2.
Na miejsce dojechaliśmy autokarem, po czym weszliśmy na poczekalnie TVN-u. Po chwili podszedł do nas Pan, który miał oprowadzać nas po studiu. Zaprowadził wszystkich oczekujących do sali „Rozmów w toku”, gdzie dowiedzieliśmy się o pracy reżysera. Potem poszliśmy do profesjonalnego studia i każda z klas nagrała swój własny film. Następną atrakcją, która na nas wszystkich czekała, był pobyt na planie serialu „Szpital”. Tam poznaliśmy pana Eryka i panią Dominikę, którzy grają w tym serialu. Dostaliśmy od nich autografy. Po zwiedzeniu obiektu, przed budynkiem TVN-u wszyscy zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, które uwieczniło nasz pobyt.
Ten wyjazd zapewne pozostanie długo w naszych wspomnieniach. Mogliśmy miło spędzić czas, a przede wszystkim poznać pracę osób po drugiej stronie naszego telewizora.

Weronika Sztorc, Julia Kopeć, kl. 5 B

 

Historia Armii Krajowej

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z archiwalnymi zdjęciami, dokumentami, przedmiotami codziennego użytku. Dowiedzieli się:

- Jak wyglądały realia okupacyjnego życia?
- Jaką działalność prowadziło Polskie Państwo Podziemne?
- Czym zajmowali się żołnierze Armii Krajowej?
- W jaki sposób zachowywano łączność na okupowanym obszarze?
- Czym zajmowała się komórka legalizacyjna?
- Jak działały tajne zakłady poligraficzne?
- W jaki sposób szyfrowano wiadomości i je kolportowano?
- Na czym polegała działalność sabotażowa, a na czym dywersyjna?

Sekrety średniowiecznego Krakowa

Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, ze pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje sie prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku.

 

"Podróż w czasie"

Ta nietypowa, bo odbywająca się w godzinach nocnych, wycieczka po podziemnym mieście dostarczyła nam, uczniom klasy Vb i VIa niezapomnianych wrażeń. Poznaliśmy fascynującą historię górnictwa, przekazaną w niezwykły sposób z wykorzystaniem: prezentacji multimedialnych, projekcji filmowych, holograficznych oraz interaktywnych inscenizacji i słuchowisk przestrzennych. Podczas wyprawy spotkaliśmy średniowiecznych górników, a także znane postacie historyczne. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej funkcjonował system transportowy i system wentylacji w kopalni, poznaliśmy dawne zawody oraz przekonaliśmy się o sile podziemnych żywiołów, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią górnicy.

Czekały na nas też różne atrakcje: podziemne zmagania, poszukiwanie pierścienia św.Kingi,  przeprawa łodziami, w czasie której flisacy bocheńscy opowiadają niezwykłe opowieści, m.in. o matematykach i pewnej Mary, podziemna 140 – metrowa zjeżdżalnia, boisko sportowe, plac zabaw oraz restauracja. Nasze nauczycielki, panie: Dorota Stendiuch – Podolska, Urszula Piekara i Magdalena Sztolc zadbały nie tylko o atrakcje, ale również o nasze zdrowie. Nocleg w kopalni to czyste powietrze, którego bardzo nam brakuje w Krakowie. Mogliśmy oddychać nim i poprawić swoją odporność.

Cała wycieczka była bardzo udana. Pomimo ogromnego zmęczenia wróciliśmy do domu z uśmiechem na buziach.

Klasa Vc na zielonej szkole w Gołkowicach k/Starego Sącza

W dniach od 20 do 25 maja 2013 roku przebywaliśmy na zielonej szkole. Tym razem udaliśmy się do Ośrodka Kolonijno-Wczasowego Urzędu Miasta Krakowa w Gołkowicach Górnych niedaleko Starego Sącza. Towarzyszył nam duch  św. Kingi.

Mieszkaliśmy w drewnianych domkach położonych w lesie sosnowo-modrzewiowym. Codziennie budził nas śpiew ptaków, a otaczający krajobraz zachęcał do spacerów. Poznaliśmy Gołkowice Górne i Gołkowice Dolne zwane Niemieckimi. Dotarliśmy do Łazów Brzyńskich, gdzie nad brzegiem Dunajca stoi stara kapliczka z rzeźbą uwiązanego u słupa Chrystusa. Jak głosi legenda, rzeźba została przyniesiona przez Dunajec podczas powodzi.

Czytaliśmy legendę o św. Kindze, a potem odkrywaliśmy jej związek z Ziemią Sądecką. Właśnie tu w Starym Sączu na dogodnym szlaku handlowym, po drodze do rodzinnych Węgier – pani tych ziem Kunegunda (Kinga), żona Bolesława Wstydliwego założyła dwa klasztory o regule franciszkańskiej męski i żeński (św. Klary). W tym ostatnim osiadła Kinga po śmierci męża i tu zmarła w 1292 roku. Zwiedziliśmy klasztor i kościół Klarysek, Rynek z częściowo zachowaną zabudową małomiejską, parafialny kościół św. Elżbiety ufundowany przez Kingę, księżną krakowską i panią sądecką

W tym roku postanowiliśmy sami wykonać pamiątki z zielonej szkoły, wykorzystując zebrane w czasie wycieczek materiały. Powstały piękne prace, a ich autorki zostały nagrodzone.  Atrakcją zielonej szkoły były podchody i oczywiście ognisko.

Sześć dni  minęło jak z bicza strzelił i trzeba było wracać do Krakowa.

 

 
Projekty, Partnerzy