W 2012 roku w międzynarodowych badaniach PIRLS i TIMSS, sprawdzających głównie kompetencje matematyczne i znajomość zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych dziesięciolatków, polscy uczniowie wypadli najgorzej w Europie. Celem projektu Polskiego Związku Szachowego jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja. Cel będzie realizowany poprzez uruchomienie pilotażowego wprowadzenia nauczania gry w szachy jako zajęć obowiązkowych w edukacji wczesnoszkolnej w około 70 szkołach podstawowych na terenie całego kraju przez dwa lata, przeszkolenie nauczycieli tych szkół z metodyki nauczania gry w szachy oraz przeprowadzenie wystandaryzowanych badań naukowych na temat ich wpływu na osiągnięcia edukacyjne i rozwój ogólny dzieci.

Rok szkolny 2016/2017
Zajęcia szachowe w klasach 3a,3c

Krakowska Olimpiada Młodzieży w Szachach Małopolska 2016

30 listopada 2016 roku drużyna naszych młodych szachistów wystartowała w zmaganiach krakowskiej olimpiady szachowej. Uczniowie z klas 3a,3c mieli okazje zmierzyć się z najlepszymi graczami w kategorii szkoły podstawowej czyli z klas 1-6. Turniej został rozegrany w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem 15 minut.

Turniej szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły 2017

W piątek 17 marca 2017 roku odbył się w naszej szkole Turniej szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły. W szachowy mistrzostwa uczestniczyło trzydziestu miłośników królewskiej gry.

Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund w tempie 15 minut partia dla zawodnika.

VI miejsce – Zofia Bednarz z klasy 3a

Zwycięzcy turnieju otrzymali pamiątkowe puchary, medale i dyplomy, które uroczyście wręczyła Pani Dyrektor.

Pozostałym uczestnikom turnieju gratulujemy udział i sportowej rywalizacji.

TURNIEJ FINAŁOWY PROJEKTU „SZACHY W SZKOLE” W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM

Zawody odbyły się w środę 5 kwietnia 2017 roku w małej hali Tauron Arena w Krakowie (ul. Lema 7). Zawodnicy rywalizowali w sześciu oddzielnych grupach: klasy pierwsze, klasy drugie i klasy trzecie (z podziałem na dziewczynki i chłopców). Grano 7 rund, systemem szwajcarskim tempem 10’ na partię.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

Julia Bobela 3c, Wiktoria Gwóźdź 3c, Maja Pietrzyk 3c

Jan Kaźmierczak 2c, Oskar Halek 3c, Dawid Dąbroś 3c

W kategorii klas drugich chłopców Jan Kaźmierczak zajął 30 miejsce na 140 zawodników, zdobywając 4,5 pkt. na 7 możliwych.

W kategorii klas trzecich (dziewczęta) Maja Pietrzyk zajęła 14 miejsce na 47 zawodniczek, zdobywając 4 pkt. na 7.

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

W czwartek 27 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek odbył się międzyszkolny turniej szachowy. Trzydziestu dwóch zawodników rywalizowało w siedmiu rundach, grając systemem szwajcarskim w tempie 15’ na partię.

Najlepsi w turnieju okazali się:

1.      Leon Cieszkowski - 6 pkt.
2.      Jan Kaźmierczak - 6 pkt. (klasa 2c)
3.      Stanisław Grządziel - 6pkt.
4.      Oskar Halek - 5 pkt. (klasa 3c)
5.      Maria Drąg - 4,5 pkt.
6.      Jerzy Niemiec - 4,5 pkt.
7.      Mateusz Sikora - 4,5 pkt. (klasa 3a)

Wśród dziewczyn:

1. Maria Drąg
2. Maja Pietrzyk 3c
3. Wiktoria Gwóźdź 3c

Gratulujemy.

Rok szkolny 2015/2016
W naszej szkole w projekcie uczestniczą dwie klasy: 2a,2c.

Wojewódzki turniej szachowy w ramach projektu "Szachy w szkole".

13 kwietnia 2016 roku w salach hotelu Galaxy w Krakowie odbył się wojewódzki turniej szachowy. Wzięło w nim udział ponad 180 uczniów z klas 1-3. W kategorii klas drugich 18 miejsce na 105 uczestników zajął uczeń klasy 2c Oskar Halek. Oskar osiągnął wspaniały wynik, jak na swój pierwszy w życiu turniej szachowy i fakt, że gry w szachy zaczął się uczyć w naszej szkole w ramach projektu "Szachy w szkole". Serdecznie gratulujemy.

Międzyszkolny turniej szachowy

20 maja 2016 r. odbył się w ramach obchodów Święta Szkoły międzyszkolny turniej szachowy klas 1-3. Startowało w nim 52 zawodników w kategorii szachów klasycznych.

Po rywalizacji w pięciu partiach szachowych zwycięzcami okazali się.