„Słoneczna InteGRAcja” – ogólne informacje o projekcie

Projekt edukacyjny „Słoneczna InteGRAcja” skierowany jest do uczniów klas IV-VI nowohuckich szkół podstawowych. Jego organizatorami są Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Krakowie, Stowarzyszenie „Szersze Horyzonty” oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa-Oddział Dzieje Nowej Huty. Projekt honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Rzecznik Praw Dziecka  Marek Michalak. Udział w projekcie zadeklarowało ponad 400 uczniów, w tym dwie klasy szóste z naszej szkoły pod opieką Pana Michała Luberdy.

Głównym celem projektu jest promowanie historii Nowej Huty wśród jej mieszkańców oraz integracji środowiska lokalnego. Projekt zakłada przeprowadzenie integracyjnej gry miejskiej, podczas której mieszkańcy i młodzież szkolna zdobędą najważniejsze informacje na temat historii i zabytków Nowej Huty. Jest to także impreza integracyjna, mająca za zadanie przełamywanie barier oraz integrowanie osób niepełnosprawnych z mieszkańcami.

Na początku lutego obie klasy szóste odwiedziły Muzeum Historyczne Miasta Krakowa- Oddział Dzieje Nowej Huty, gdzie uczestniczyły w specjalnych prelekcjach i warsztatach poświęconych historii naszej dzielnicy. Kolejnym etapem projektu będą zajęcia dodatkowe w szkole oraz spotkanie z osobowościami Nowej Huty.

21 marca 2013 r. dwie drużyny z naszej szkoły wzięły udział w grze terenowej w ramach projektu „Słoneczna Integracja”. Trasa przebiegała przez 25 osiedli Nowej Huty, ma, których ustawiono 11 punktów kontrolnych z zadaniami.  Zadania były z różnych dziedzin: historii, architektury, medycyny, literatury, muzyki. Niejednokrotnie trzeba było wykazać się sprytem i kreatywnością. Wymyślaliśmy dekorację do przedstawienia teatralnego, liczyliśmy ilość mijanych po drodze szkół i bibliotek, rozwiązywaliśmy krzyżówki, odszukiwaliśmy daty w Muzeum na Słonecznym i atrybuty 4 ewangelistów przy kościele na Szklanych Domach. Także znajdowaliśmy podobieństwa w architekturze bram nowohuckich z Wawelem, wykazywaliśmy się znajomością nowohuckich klubów sportowych i parków. Po prawie trzygodzinnych zmaganiach wreszcie dotarliśmy do mety i czekaliśmy na wyniki rywalizacji.

Miło nam poinformować, że wśród zwycięzców i nagrodzonych uczestników Słonecznej InteGRAcji znaleźli się następujący uczniowie z naszej szkoły:

W kategorii szóstaki (uczniowie klas VI) III miejsce zdobyła drużyna klasy 6c w składzie:

Gabriela Samborek

Michał Suder

Mateusz Gaździcki

Aurora Lipartowska

Pod opieką nauczyciela Michała Luberdy

Uroczysta gala na zakończenie projektu, z ogłoszeniem zwycięzców i rozdaniem nagród, odbyła się 11 kwietnia 2013 roku o godz. 17.00 w ZSOI nr 5 na osiedlu Słonecznym 12.