„Słoneczna InteGRAcja 3” – ogólne informacje o projekcie

Głównym celem III edycji projektu jest rozwijanie poczucia tożsamości i przynależności do zamieszkiwanej przestrzeni oraz przełamywanie stereotypów dotyczących największej dzielnicy Krakowa – Nowej Huty wśród przedszkolaków i uczniów z terenu Nowej Huty oraz gimnazjalistów z całego Krakowa. Projekt w swej treści odwołuje się do dawnej i współczesnej historii Nowej Huty. Daje uczestnikom w różnym wieku możliwość własnych poszukiwań śladów przeszłości, własnych działań twórczych inspirowanych przestrzenią, a także pokazania walorów Nowej Huty. W projekcie nie zabrakło miejsca dla osób niepełnosprawnych, bowiem ważną rzeczą jest przełamywanie barier, zauważenie osób niepełnosprawnych, integrowanie się z nimi, a przez to wdrażanie i krzewienie idei wolontariatu wśród młodych ludzi. W świecie globalnej wioski warto odnaleźć i docenić swoją małą ojczyznę – miejsce, w którym się urodziło i mieszka bądź będzie mieszkać. Jest to jeden z elementów  kształtowania osobowości i systemu wartości, które w sposób istotny wpływają na całe życie człowieka.

Cele szczegółowe:

• Kształtowanie i usprawnianie umiejętności szkolnych uczniów zawartych w podstawie programowej w oparciu o treści historyczne dotyczące obszaru 5 dzielnic Nowej Huty (XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta).

• Przełamywanie stereotypów dotyczących Nowej Huty i jej mieszkańców poprzez działania edukacyjne prowadzone wśród nowohuckich przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, a także gimnazjalistów z terenu całego Krakowa.

• Rozbudzenie zainteresowania historią i współczesnością Nowej Huty.

• Wzbudzenie poczucia tożsamości i wspólnoty lokalnej.

• Budowanie więzi społecznych i pozytywnego obrazu społeczności lokalnej

• Przybliżenie i pokazanie walorów i możliwości rozwoju Nowej Huty młodzieży z całego Krakowa.

• Nauka przez zabawy edukacyjne – atrakcyjność, aktywność, samodzielność, kreatywność.

• Kształcenie umiejętności pracy grupowej i zespołowej (projekty, gry terenowe).

• Integracja społeczności lokalnej.

• Integracja z osobami niepełnosprawnymi. ·

Wycieczka szlakiem "Pomników Nowej Huty"

Lekcja muzealna w M.H.M.K oddział Nowa Huta "Poznaj swoją dzielnicę - Bieńczyce"

20 marca 2015 r. drużyna z naszej szkoły wzięły udział w grze terenowej w ramach projektu „Słoneczna Integracja”. Trasa przebiegała przez 25 osiedli Nowej Huty, ma, których ustawiono 6 punktów kontrolnych z zadaniami.  Zadania były z różnych dziedzin: historii, architektury, medycyny, literatury, muzyki. Niejednokrotnie trzeba było wykazać się sprytem i kreatywnością. Po prawie trzygodzinnych zmaganiach wreszcie dotarliśmy do mety i czekaliśmy na wyniki rywalizacji.

Finał projektu "Słonecznej InteGRAcji"

7 maja 2015 roku odbyła się  uroczysta GALA ZWYCIĘZCÓW kolejnej edycji projektu edukacyjnego "Słoneczna InteGRAcja". Na gali podsumowano wszystkie działania związane z realizacją projektu i wręczono nagrody dla najlepszych. W rywalizacji o miano najlepszych wzięło udział ponad 800 uczniów z nowohuckich szkół podstawowych, przedszkoli i Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Z wielką przyjemności i dumą pragniemy poinformować, że w kategorii klas VI szkół podstawowych - NAJLEPSZA okazała się drużyna klasy 6a w składzie : Patrycja Basta, Zuzanna Lebica, Ania Wiśniewska, Patryk Połętek. Za I miejsce uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Specjalne podziękowania i statuetkę "Super aktywny" za pracę na rzecz projektu i ogromne zaangażowanie otrzymał opiekun zwycięskiej drużyny Pan Michał Luberda.

GRATULUJEMY!!!