„Słoneczna InteGRAcja 4” – ogólne informacje o projekcie

IV edycja projektu  pod hasłem „Nowa Huta – azymut à DOSKONAŁOŚĆ” zakotwiczona będzie w teraźniejszości największej dzielnicy Krakowa, a wszelkie działania uczestników zmierzać będą do zaprojektowania jej urbanistycznej przyszłości.

Głównym celem naszego projektu edukacyjnego jest rozwijanie poczucia tożsamości i przynależności do zamieszkiwanej przestrzeni oraz przełamywanie stereotypów dotyczących Nowej Huty wśród przedszkolaków i uczniów nowohuckich szkół podstawowych, a także gimnazjów z terenu Nowej Huty oraz całego Krakowa. Projekt  daje uczestnikom w różnym wieku możliwość własnych poszukiwań, własnych działań twórczych inspirowanych przestrzenią, a także pokazania walorów Nowej Huty. W projekcie nie zabrakło miejsca dla osób niepełnosprawnych, bowiem ważną rzeczą jest przełamywanie barier, zauważenie osób niepełnosprawnych, integrowanie się z nimi, a przez to wdrażanie i krzewienie idei wolontariatu wśród młodych ludzi.

W świecie globalnej wioski warto odnaleźć i docenić swoją małą ojczyznę – miejsce, w którym się urodziło i mieszka, bądź będzie mieszkać. Jest to jeden z elementów  kształtowania osobowości i systemu wartości, które w sposób istotny wpływają na całe życie człowieka.

Cele szczegółowe:

Kształtowanie i usprawnianie umiejętności szkolnych uczniów zawartych w podstawie programowej w oparciu o treści dotyczące obszaru 5 dzielnic Nowej Huty (XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta).

Przełamywanie stereotypów dotyczących Nowej Huty i jej mieszkańców poprzez działania edukacyjne prowadzone wśród nowohuckich przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, a także gimnazjalistów z terenu całego Krakowa.

Wzbudzenie poczucia tożsamości i wspólnoty lokalnej. Budowanie więzi społecznych i pozytywnego obrazu społeczności lokalnej. Przybliżenie i pokazanie walorów i możliwości rozwoju Nowej Huty młodzieży z całego Krakowa.

Pobudzanie kreatywności – inspiracja miejską przestrzenią.

Nauka przez zabawy edukacyjne – atrakcyjność, aktywność, samodzielność, kreatywność.

Kształcenie umiejętności pracy grupowej i zespołowej (projekty, gry terenowe).

Integracja społeczności lokalnej. Integracja z osobami niepełnosprawnymi.

Upowszechnianie i praktyczne wdrażanie idei wolontariatu.

10 maja 2016 roku o godzinie 17.00 odbyła się Gala Laureatów IV edycji projektu "Słonecznej InteGRAcji" w Zespole Szkół Ogólnokształcącym Integracyjnym nr 5 na os. Słonecznym 12.

Rywalizację we wszystkich kategoriach zadań projektu zdominowali uczniowie naszej szkoły.

Finał Projektu "Słoneczna Integracja"

W kategorii makiety przestrzenne Nagrody otrzymali:

KLASA IV B

Mateusz Łoboda

KLASA VI C

Gabriela Wójcik

W kategorii "Projekt graffiti" na wykonanie graffiti związanego z Nową Hutą nagrody otrzymały:

KLASA VI C

Sandra Idzik

Patrycja Kozaczuk

W kategorii "Gry miejskiej" w której uczestniczyło ponad 200 uczniów z nowohuckich szkół podstawowych:

W klasach IV

I MIEJSCE zdobyła drużyna klasy IV B w składzie:

Kornelia Feliksiak,

Helena Marecka,

Sabina Walęzak,

Kamila Paczwa,

Grabriela Marecka

II MIEJSCE zdobyła drużyna klasy IV B w składzie:

Sebastian Bajorek

Karol Gołębiowski

Stanisław Podolski

Jakub Statek

Jan Śliwa

W klasach VI

I MIEJSCE zdobyła drużyna klasy VI C w składzie:

Patrycja Kozaczuk

Wiktoria Kostilek

Gabriela Wójcik

Sandra Idzik

Naszej szkole przypadła także najważniejsza nagroda. Zdobyliśmy GRAND PRIX tegorocznej Słonecznej InteGRACji. Uczniowie klas VI c i IV b dzięki wywalczeniu Nagrody głównej za darmo pojadą na wycieczkę do kopalni soli w Bochni.

GRA TERENOWA

Terenowa integracja na podwórkach Nowej Huty
W piątek 8 kwietnia uczniowie z naszej szkoły poznawali swoją dzielnicę przez zabawę. Gra terenowa to najważniejsze wydarzenie w ramach projektu Słoneczna InteGRAcja.

ZADANIE W II ETAPIE:

Wykonanie co najmniej jednego z niżej wymienionych zadań:

- makieta Nowej Huty DOSKONAŁEJ (może być też wybrany dowolny element przestrzeni miejskiej, np. nowe osiedle, obiekt kulturalny, rekreacyjny, tereny zielone)

- projekt ozdobienia nowohuckich murów – projekt graffiti, muralu

Zajęcia warsztatowe ze studentami Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Temat zajęć: „Nowa Huta miasto świata”

Warsztaty w MHMK