Projekty Erasmus +

Strona projektu Zobacz

Projekt Erasmus + Take the e-train.

Wizyta we Włoszech w ramach programu Erasmus+ „Take the e-train”

W dniach 10-16 marca 2019 nauczyciele i uczniowie reprezentujący naszą szkołę odwiedzili miejscowość S. Margherita Ligure we Włoszech w ramach spotkania szkół, z którymi współpracujemy w programie Erasmus+ "Take the e-train".

Było to kolejne spotkanie przedstawicieli europejskich partnerów, z udziałem nauczycieli i uczniów. Uczniowie z naszej szkoły po raz pierwszy mieli okazję gościć u rodzin swoich kolegów i koleżanek z Włoch.

Nasza szkolna ekipa licząca osiem osób wyruszyła w podróż do Włoch z lotniska Balice. Po sprawnym i bezpiecznym locie wylądowaliśmy w Mediolanie, skąd udaliśmy się pociągiem do Santa Margherita. Mimo późnej, nocnej pory na stacji kolejowej czekali na nas przedstawiciele szkół, dzieci i rodzice goszczący naszych uczniów w swoich domach.

W poniedziałek rano w auli włoskiej szkoły odbyło się oficjalne przywitanie i przedstawienie społeczności szkolnej wszystkich gości z każdego kraju. Po obejrzeniu krótkiego występu orkiestry szkolnej nasi partnerzy przekazali nam najważniejsze informacje o programie wizyty oraz pokazali nam swoją szkołę.

Po zwiedzaniu odbyły się warsztaty dla uczniów i spotkania robocze dla nauczycieli.

Popołudniu przygotowano dla nas wycieczkę po Santa Margherita, nazywanej przez niektórych Perłą Riwiery Włoskiej. Podczas zwiedzania pokazano nam najważniejsze atrakcje i zabytki nadmorskiego miasteczka: m.in. pozostałości zamku, który służył, jako obronna przed atakami piratów, Bazylikę św. Małgorzaty, Oratorium Dobrej Śmierci i Modlitwy, Piazza Giuseppe Mazzini, Sanktuarium Madonna del Carmine, Villa Durazzo.

W drugim dniu wizyty zaplanowano wycieczkę do Genui i Caselli. Najpierw uczestniczyliśmy w zajęcia o historii kolei w Genui, a następnie wyruszyliśmy w podróż zabytkowym taborem kolejowym do miejscowości Casella. Tam na miejscu czekał na nas przemiły przewodnik, który oprowadził nas po miejscowości opowiadając ciekawostki z historii i życia codziennego dawnych mieszkańców. Miasteczko zauroczyło nas włoskim klimatem oraz nieoczekiwanym wstępem grającego na flecie "maestro" w oknie w jednym z domów.

Po obiedzie wróciliśmy do Genui, aby lepiej poznać miasto Krzysztofa Kolumba. Odwiedziliśmy stary port z galeonem Neptuna, katedrę San Lorenzo, place: Biały, Czerwony, Zwycięstwa, Pałac Dożów i pozostałości domu słynnego żeglarza.

Trzeci dzień wizyty rozpoczął się od wizytacji lekcji przygotowanych przez nauczycieli włoskiej szkoły. Następnie zorganizowano zawody sportowe dla uczniów ze wszystkich krajów w badmintonie i koszykówce. W tym dniu odbyła się także wizyta u władz miejskich, gdzie zaprosił nas przewodniczący rady reprezentującej lokalny samorząd w Santa Margherita.

Ostatnim punktem dnia był rejs statkiem do kurortu Portofino, jednego z najbardziej znanych i ekskluzywnych miejsc spędzania wakacji we Włoszech. Na miejscu zwiedziliśmy przystań dla jachtów, Piazzetta, czyli mały placyk z eleganckimi kafejkami oraz restauracjami, kościół San Giorgio, wzgórze z zamkiem Castello Brown, latarnię morską oraz spacerowaliśmy uliczkami miasteczka.

W czwartek uczestniczyliśmy w zajęciach i warsztatach na temat zmian, jakie przyniósł rozwój kolei w rejonie Genui. Poznaliśmy bliżej historię i zabytki słynnych Cinque Terre, czyli pięciu miasteczek ulokowanych na wybrzeżu liguryjskim. Miasteczka: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore tworzące "Cinque Terre" zostały wpisane na listę UNESCO.

Kolejnym punktem był przygotowany przez uczniów szkół partnerskich koncert piosenek o pociągach. Dzieciaki z sześciu krajów wspólnie zaśpiewały wybrane piosenki w narodowych językach naszych partnerów. Była piosenka włoska, grecka, litewska, słowacka, hiszpańska i polska "Jedzie pociąg z daleka..".

Popołudniu udaliśmy się do miejscowości La Spezia, gdzie zwiedziliśmy muzeum transportu kolejowego.

W piątym dniu uczestniczyliśmy w zajęciach w bibliotece miejskiej, w której uczniowie z każdego kraju prezentowali w języku narodowym wybrany fragment utworu literackiego poświęcongo kolei. Następnie odbyły się warsztaty w języku angielskim, wzbogacające słownictwo związane z transportem kolejowym. Każda grupa tworzyła słownik w sześciu językach. Na koniec pobytu dokonano ewaluacji wizyty, wypełniając przygotowane wcześniej ankiety. Po południu odbyło się oficjalne zakończenie i pożegnanie uczestników.

W sobotę wcześnie rano wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krakowa. Na stacji żegnały nas rodziny i uczniowie. Mamy nadzieję, że po wizycie we Włoszech naszym uczniom pozostaną niezapomniane wspomnienia oraz nawiązane przyjaźnie z uczniami i rodzinami włoskimi.